Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS - Augustów - Gazeta ...

W tym roku po raz 37 obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Dzień ten zawsze przypada w trzecią niedzielę maja i jest poświęcony pamięci osób zmarłych z powodu HIV/AIDS.

Po co jest ten dzień?

Powstał po to, aby okazać wsparcie dla osób żyjących z HIV i chorych na AIDS oraz zmobilizować społeczność lokalną w walce przeciwko HIV/AIDS.

Jednym z najistotniejszych sposobów walki z HIV jest unikanie ryzykownych zachowań oraz testowanie się. HIV dotyczy wszystkich osób bez względu na płeć, orientację seksualną, wiek, czy status społeczny. Szacuje się, że w Polsce tylko 9% Polaków zrobiło test na HIV.

Szacuje się, że w Polsce ponad 50% osób żyjących z HIV nie jest świadomych swojego zakażenia. To jeden z większych odsetków w Unii Europejskiej.

Koniec AIDS?

Czy możemy mówić o końcu chorób AIDS? Według specjalistów tak, ale pod warunkiem, że będziemy się badać. Zakażenie HIV nie równa się AIDS! Nawet jeśli wynik testu będzie dodatni, to wiedząc o swoim statusie serologicznym można rozpocząć leczenie, które pozwoli  żyć, realizować marzenia i osiągać sukcesy tak, jak osoby niezakażone.

Podstawowe informacje epidemiologiczne

HIV i AIDS w Polsce – dane od początku epidemii (1985 r.) do 30 września 2019 r. roku

25 020  zakażonych ogółem

3 741 ma AIDS

1 424 chorych zmarło

Na dzień 31.12.2019 r. leczeniem ARV objętych było około 12 471 pacjentów, w tym 97 dzieci. Leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021” (dane KC ds. AIDS).

Na świecie żyje 37,9 mln osób z HIV/AIDS, w 2018 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,7 mln osób, 770 tys.  osób zmarło z powodu HIV/AIDS.

Żródło: www.gov.pl; www.aids.gov.pl